Navigation
Home Page

Sports Ambassadors

Last term we had a number of different competitions.

Well done to the year 5/6 Sports Hall Athletics team who came 4th in the District Final!

 

Well done to our Tag Rugby team who won their last competition. 

 

Our Netball team came first in their tournament at Shirebrook Leisure Centre. 

 

In Basketball, our team came 2nd and have made it through to the next round. 

 

Finally our KS2 children took part in the dance festival at the Winding Wheel in Chesterfield and did a fantastic job!

 

Well done and thank you to all of the children involved in these events and thank you to parents for continually supporting us. We look forward to next term!

Picture 1

This week we have had two more competitions, Hockey and Cross Country.

 

Our 5/6s played extremely well in the Hockey tournament at The Bolsover School.

The team:

Holly Burlinson

Demi-Leigh Gregory

Brooklyn Bennett

Louie Richards

Teddy Swain

Ethan Widdowson

Elexis Steel

Riley Webster

 

Then our 3/4s and 5/6s went to Whaley Thorns to compete in the first round of the Cross Country.

The teams:

Jessica Gilling

Luzia Cane

Mia Poxson

Grace Steel

 

William Ford

Jake Jones

Che Parkin

Charlie Mott

 

Sherriton Jones

Holly Hunt

Elexis Steel

Lily Cann

 

Sonny Farnsworth

Oliver

Lleyton Billingham

 

Well done to all who have taken part and look out for updates for Tag Rugby next week!

Last week our year 4s, 5s and 6s took part in the very first competition of the year. Football!

 

They all played amazingly well as the sun shone bright over Shirebrook. 

Our year 4s came 2nd and the 5/6 team came 3rd. 

 

Our 4s were:

Che Parkin

Kaiden Briggs

Oliver Clarke

Thomas Phillips

Kacper Bartosik

Corey Blacknell

Charlie Mott

 

Our 5/6 team was:

Sonny Farnsworth

Elexis Steel

Ethan Widdowson

Keane Daws

Lleyton Billingham

Finley Hodgkinson 

Teddy Swain 

 

Well done everyone!

Welcome to the new year of Sports Ambassadors!

Our crew have stayed the same this year, but because our year 6s left we have recruited two new members from year 3!

Welcome to Jessica Gilling and Tyler Geraghty!

 

Last year we had an incredible year of sport and celebrated in style with our Sports Presentation Evening, hosted by our very own crew!

We achieved Silver in the School Games Mark which we hope to continue into this year. 

 

Key a look out for the scores and photographs from the different events. 

Sport Ambassadors

Sport Ambassadors  1
Sport Ambassadors  2

Meet the Crew!

Meet the Crew! 1 Miss Appleton: Head of sport
Meet the Crew! 2 Keane Daws: Head of Crew
Meet the Crew! 3 Elexis Steel: Head of Crew
Meet the Crew! 4 Paige Allen: Reporter
Meet the Crew! 5 Sonny Farnsworth: Reporter
Meet the Crew! 6 Lleyton Billingham: Equipment Organiser
Meet the Crew! 7 Holly Hunt: Equipment Organiser
Meet the Crew! 8 Ellena Keigher: Competition Leader
Meet the Crew! 9 Huey Farnsworth: Photographer

Peveril won 5-1 in the second round of our House Football and will play Chatsworth in the final tomorrow!

Peveril won 5-1 in the second round of our House Football and will play Chatsworth in the final tomorrow! 1 Peveril Football
Peveril won 5-1 in the second round of our House Football and will play Chatsworth in the final tomorrow! 2 Haddon Football

Chatsworth won our first House Sport Event. 6-4

Chatsworth won our first House Sport Event. 6-4 1 Hardwick Football
Chatsworth won our first House Sport Event. 6-4 2 Chatsworth Football
Top